چه عواملی باعث کوتاه شدن عمر ساعت مچی شما می شود:

ضربه: تا حد امکان سعی کنید که از ضربات ناشی مانند پرت شدن و افتادن ساعت مچی بر روی سطوح سفت جلوگیری کنید ; اگرچه بر اثر ورزش هایی مانند تنیس یا گلف یا دوییدن مشکلی برای ساعت به وجود نمی آورد اما بعضی از ساعت ها به این نوع حرکت ها نیز حساس هستند. برای اطلاعات بیشتر با نمایندگی برند ساعت خود در ایران تماس بگیرید و از حساسیت ساعت مچی خود نسبت به ضربه اطلاع کسب کنید.

عرق بدن

عرق بدن بر روی ساعت‌های ورزشی هیچ اثری ندارد اما در مورد ساعت‌های مچی کلاسیک و بند چرمی، عرق زیاد مخرب است و بایدآن را پاک کنید.

نگهداری از ساعت مچی
نگهداری از ساعت مچی

تاثیرات دما بر روی ساعت

ساعت های مچی که دارای باطری هستند (کوارتز) خیلی کمتر از ساعت های اتوماتیک تحت تاثیر دمای هوا قرار می‌گیرند. ساعت های کوکی و اتوماتیک باید هر هشت ساعت شارژ شوند. دمای محیط بین 10 تا 35 درجه سانتیگراد مناسب است. اگر در طول زمستان ساعت خود را از مچ دستتان باز کنید و در دمای زیر 10 درجه نگه دارید، دیگر ساعت شما زمان را دقیق نشان نمی‌دهد. اگر ساعت در دمای کمتر از منفی 10 درجه سانتیگراد یا بالای 60 درجه سانتیگراد، در محیط بیرون باشد در این صورت ساعت از کار می افتد.
در ساعت های دیجیتال از کریستال مایع برای صفحه نمایش استفاده می‌شود که این مایع در دمای زیر نقطه انجماد به خوبی پاسخگو نیست و در دماهای بالا نیز تاریک می‌شود (ساعت‌های اسپرت مخصوص کوه نوردی و … در این شرایط به خوبی کار خواهند کرد)

عمر باطری

در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد کاهش چشمگیری پیدا می‌کند، و حتی ممکن است از باطری مایعی ترشح شود.

عوامل شیمیایی

 مواد شیمیایی از جمله گازها، جیوه و … ممکن است رنگ قاب، بدنه، بند و قسمت های فلزی ساعت را تغییر دهند. از ساعت خود در مقابل عوامل ذکر شده محافظت کنید.

رنگ قاب یا بند ساعت

 برای رنگ کردن بدنه ساعت مچی از دو تکنولوژی متفاوت با کیفیت‌های مختلف استفاده می‌شود. آبکاری و رنگ پی وی دی

برای ماندگاری بیشتر از برخورد مواد شیمیایی، مواد شوینده، عطر و ادکلن و کلیه حلالها دور نگهدارید و در صورت برخورد با این مواد با آب بشویید (البته بند چرمی را باید سریعا خشک کنید که صدمه کمتری ببیند) در این نوع آبکاری‌ها رنگ مسی و یا رزگلد زودتر صدمه می بیند. در مورد این رنگ بیشتر باید دقت شود.

چگونگی نگهداری از ساعت بند فلزی:

برای تمیز کردن بند های استیل ، بهتر است یک مسواک آغشته به مقداری صابون را به آرامی بر روی قسمت های کثیف بکشید و با دقت زیر آب ببرید سپس با دستمال نمدار آن را تمیز کنید. فقط توجه داشته باشید، اگر ساعتتان ضد آب نیست، آن را مستقیما زیر فشار آب نگیرید، تا مشکلی برای آن پیش نیاید. قاب ساعت باید با پارچه نرم مرطوبی تمیز شده و سپس به دقت خشک شود.

نکات لازم جهت نگهداری از ساعت بند چرمی:

اگر بند چرمی ساعتتان با عرق دست مرطوب شده، آن را به آرامی با پارچه ای لطیف تمیز کرده همچنین چرم را خیلی محکم دور مچتان نبندید و سعی کنید تماس مستقیم با آب نداشته باشد.
توجه داشته باشید که وقتی عرق دست روی بند چرمی است، آن را در جعبه ساعتتان قرار ندهید و سعی کنید درفضای بسته قرار نگیرد.
برای جلوگیری از بین رفتن رنگ و جنس بند ساعت سعی کنید آن را در معرض مستقیم نور ، عطر و یا فرآورده های نفتی قرار ندهید.
جهت محافظت از خط و خش بر روی بدنه ی آن در مواقع انجام کار سنگین فیزیکی ساعت را از دستتان در بیاورید تا درصد احتمال خراشیدگی و ضربه آن کمتر باشد.

تاثیر میدان مغناطیسی بر روی ساعت

میدان مغناطیسی برروی ساعت های دیجیتال تاثیر به سزایی نمی گذارد ولی بر روی ساعت های مکانیکی و باطری دار؛ که توسط موتور کوچک الکتریکی یا کوکی عقربه ها را به حرکت در می آورند، ممکن است تاثیرات قابل توجهی بگذارد اما هنگامی که از آن منبع میدان مغناطیسی دور می‌شود با تنظیم مجدد، به حالت عادی باز خواهد گشت.
وسایلی که میدان مغناطیسی آن باعث اختلال در نحوه کار کردن صحیح ساعت می شود عبارتند از:
تمامی وسایل برقی، هدفون، بلندگوهای قوی، یا آهن رباها و…

در مطلب بعدی چند نکته مهم درباره ماندگاری بیشتر ساعت های مچی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.